While I was away – Ditmar and Aurealis shortlists announced

I’ve just gotten back from an amazing trip to the States that included attending Boskone, and I had an incredible time. But, as always, readjusting to normal life has been a struggle. Add that to a major deadline, and blogging has taken a back seat (btw, stayed tuned for some BIG news here soon!).

But, while I was away, the shortlists for both the Ditmar and Aurealis awards were released. I was delighted to get two nominations for the William Atheling Jr Award for Criticism or Review. Big thanks to Tansy and Tehani for letting me be a part of those reviews, and to everyone who nominated us!

As always, it’s wonderful to see such a strong list–it says great things about the state of Aussie spec fic–and really nice that so many of the people are friends of mine. I am particularly happy to see Steve Cameron’s first Aurealis nomination. Not only has Steve been a good mate and a great support to me with my writing, he is one of our best “new” writers (Steve and I started around the same time, so to me that is “new”, but he has achieved a huge amount in that time and is certainly a well-established part of the scene). I am sure this only the first of many nominations for him.

Congratulations to all the nominees, everyone on there would be a deservng winner.

If you are eligible to vote for the Ditmars you can do so here–the more votes, the more representative the awards  are!


Best Novel

  • The Dagger’s Path, Glenda Larke (Orbit)
  • Day Boy, Trent Jamieson (Text Publishing)
  • Graced, Amanda Pillar (Momentum)
  • Lament for the Afterlife, Lisa L. Hannett (ChiZine Publications)
  • Zeroes, Scott Westerfeld, Margo Lanagan, and Deborah Biancotti (Simon and Schuster)

Best Novella or Novelette

  • “The Cherry Crow Children of Haverny Wood”, Deborah Kalin, in Cherry Crow Children (Twelfth Planet Press)
  • “Fake Geek Girl”, Tansy Rayner Roberts, in Review of Australian Fiction, volume 14, issue 4 (Review of Australian Fiction)
  • “Hot Rods”, Cat Sparks, in Lightspeed Science Fiction & Fantasy 58 (Lightspeed Science Fiction & Fantasy)
  • “The Miseducation of Mara Lys”, Deborah Kalin, in Cherry Crow Children (Twelfth Planet Press)
  • “Of Sorrow and Such”, Angela Slatter (Tor.com)
  • “The Wages of Honey”, Deborah Kalin, in Cherry Crow Children (Twelfth Planet Press)

Best Short Story

  • “2B”, Joanne Anderton, in Insert Title Here (FableCroft Publishing)
  • “The Chart of the Vagrant Mariner”, Alan Baxter, in Fantasy & Science Fiction, Jan/Feb 2015 (Fantasy & Science Fiction)
  • “A Hedge of Yellow Roses”, Kathleen Jennings, in Hear Me Roar (Ticonderoga Publications)
  • “Look how cold my hands are”, Deborah Biancotti, in Cranky Ladies of History (FableCroft Publishing)

Best Collected Work

  • Bloodlines, Amanda Pillar (Ticonderoga Publications))
  • Cherry Crow Children, Deborah Kalin, edited by Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
  • Cranky Ladies of History, edited by Tansy Rayner Roberts and Tehani Wessely (FableCroft Publishing)
  • Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
  • Peripheral Visions: The Collected Ghost Stories, Robert Hood (IFWG Publishing Australia)

Best Artwork

  • Cover art, Rovina Cai, for “Tom, Thom” (Tor.com)
  • Cover art, Kathleen Jennings, for Bloodlines (Ticonderoga Publications)
  • Cover and internal artwork, Kathleen Jennings, for Cranky Ladies of History (FableCroft Publishing)
  • Cover, Shauna O’Meara, for The Never Never Land
  • Illustrations, Shaun Tan, in The Singing Bone (Allen & Unwin)

Best Fan Publication in Any Medium

  • The Angriest, Grant Watson
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, and Tansy Rayner Roberts
  • SF Commentary, Bruce Gillespie
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond

Best Fan Writer

  • Tsana Dolichva, for body of work
  • Foz Meadows, for body of work
  • Ian Mond, for body of work
  • Alexandra Pierce for body of work
  • Katharine Stubbs, for body of work
  • Grant Watson, for body of work

Best Fan Artist

  • Kathleen Jennings, for body of work, including Illustration Friday series
  • Belinda Morris, for body of work, including Belinda Illustrates

Best New Talent

  • Rivqa Rafael
  • T R Napper
  • DK Mok
  • Liz Barr

William Atheling Jr Award for Criticism or Review

  • Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
  • The Rereading the Empire Trilogy series, Tansy Rayner Roberts
  • The Reviewing New Who series, David McDonald, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely
  • “Sara Kingdom dies at the end”, Tansy Rayner Roberts, in Companion Piece (Mad Norwegian Press)
  • “SF Women of the 20th Century”, Tansy Rayner Roberts
  • The Squeeing over Supergirl series, David McDonald, and Tehani Wessely


Of particular interest is the inaugural SARA DOUGLASS BOOK SERIES AWARD. What a great idea to honour a trailblazer for Aussie spec fic, and what a great shortlist to launch it!

Not so great–no horror novel? I will be interested to see that judges’ report!


A Week Without Tuesday, Angelica Banks (Allen & Unwin)
The Cut-Out, Jack Heath (Allen & Unwin)
A Single Stone, Meg McKinlay (Walker Books Australia)
Bella and the Wandering House, Meg McKinlay (Fremantle Press)
The Mapmaker Chronicles: Prisoner of the Black Hawk, A.L. Tait (Hachette Australia)


The Undertaker Morton Stone Vol.1, Gary Chaloner, Ben Templesmith, and Ashley Wood (Gestalt)
The Diemenois, Jamie Clennett (Hunter Publishers)
Unmasked Vol.1: Going Straight is No Way to Die, Christian Read (Gestalt)
The Singing Bones, Shaun Tan (Allen & Unwin)
Fly the Colour Fantastica, various authors (Veriko Operative)


“In Sheep’s Clothing”, Kimberly Gaal (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #61)
“The Nexus Tree”, Kimberly Gaal (The Never Never Land, CSFG)
“The Miseducation of Mara Lys”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)
“The Heart of the Labyrinth”, DK Mok (In Memory: A Tribute to Sir Terry Pratchett, Sorin Suciu)
“Blueblood”, Faith Mudge (Hear Me Roar, Ticonderoga Publications)
Welcome to Orphancorp, Marlee Jane Ward (Seizure)


“Bullets”, Joanne Anderton (In Sunshine Bright and Darkness Deep, AHWA)
“Consorting with Filth”, Lisa L Hannett (Blurring the Line, Cohesion Press)
“Heirloom Pieces”, Lisa L Hannett (Apex Magazine, Apex Publications)
“The Briskwater Mare”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)
“Breaking Windows”, Tracie McBride (Aurealis #84)
“Self, Contained”, Kirstyn McDermott (The Dark, TDM Press)


“Night Shift”, Dirk Flinthart (Striking Fire, FableCroft Publishing)
“The Cherry Crow Children of Haverny Wood”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)
“The Miseducation of Mara Lys”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)
“Wages of Honey”, Deborah Kalin (Cherry Crow Children, Twelfth Planet Press)
“Sleepless”, Jay Kristoff (Slasher Girls and Monster Boys, Penguin)
“Ripper”, Angela Slatter (Horrorology, Jo Fletcher Books)


“The Giant’s Lady”, Rowena Cory Daniells (Legends 2, Newcon Press)
“The Jellyfish Collector”, Michelle Goldsmith (Review of Australian Fiction Vol. 13 Issue 6)
“A Shot of Salt Water”, Lisa L Hannett (The Dark, TDM Press)
“Almost Days”, DK Mok (Insert Title Here, FableCroft Publishing)
“Blueblood”, Faith Mudge (Hear Me Roar, Ticonderoga Publications)
“Husk and Sheaf”, Suzanne Willis (SQ Mag 22, IFWG Publishing Australia)


“Lodloc and The Bear”, Steve Cameron (Dimension6, coeur de lion)
“Defy the Grey Kings”, Jason Fischer (Beneath Ceaseless Skies, Firkin Press)
“Broken Glass”, Stephanie Gunn (Hear Me Roar, Ticonderoga Publications)
“The Flowers that Bloom Where Blood Touches the Earth”, Stephanie Gunn (Bloodlines, Ticonderoga Publications)
“Haunting Matilda”, Dmetri Kakmi (Cthulhu: Deep Down Under, Horror Australis)
“Of Sorrow and Such”, Angela Slatter (Tor.com)


“2B”, Joanne Anderton (Insert Title Here, Fablecroft)
“The Marriage of the Corn King”, Claire McKenna (Cosmos)
“Alchemy and Ice”, Charlotte Nash (Andromeda Spaceways Inflight Magazine #61)
“Witnessing”, Kaaron Warren (The Canary Press Story Magazine #6)
“All the Wrong Places”, Sean Williams (Meeting Infinity, Solaris)


“Blood and Ink”, Jack Bridges, Prizm Books
“The Molenstraat Music Festival”, Sean Monaghan (Asimov’s Science Fiction)
“By Frogsled and Lizardback to Outcast Venusian Lepers”, Garth Nix (Old Venus, Random House)


The Abandonment of Grace and Everything After, Shane Jiraiya Cummings (Brimstone Press)
Striking Fire, Dirk Flinthart (FableCroft Publishing)
Cherry Crow Children, Deborah Kalin (Twelfth Planet Press)
To Hold the Bridge, Garth Nix (Allen & Unwin)
The Fading, Carole Nomarhas (self-published)
The Finest Ass in the Universe, Anna Tambour (Ticonderoga Publications)


Hear Me Roar, Liz Grzyb (ed.) (Ticonderoga Publications)
The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2014, Liz Grzyb and Talie Helene (eds.) (Ticonderoga Publications)
Bloodlines, Amanda Pillar (ed.) (Ticonderoga Publications)
Meeting Infinity, Jonathan Strahan (ed.), (Solaris)
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 9, Jonathan Strahan (ed.) (Solaris)
Focus 2014: highlights of Australian short fiction, Tehani Wessely (ed.) (FableCroft Publishing)


In The Skin of a Monster, Kathryn Barker (Allen & Unwin)
Lady Helen and the Dark Days Club, Alison Goodman (HarperCollins)
The Fire Sermon, Francesca Haig (HarperVoyager)
Day Boy,Trent Jamieson (Text Publishing)
Illuminae, Amie Kaufman and Jay Kristoff (Allen & Unwin)
The Hush, Skye Melki-Wagner (Penguin Random House Australia)

No Shortlist Released


In The Skin of a Monster, Kathryn Barker (Allen & Unwin)
Lady Helen and the Dark Days Club, Alison Goodman (HarperCollins)
Day Boy,Trent Jamieson (Text Publishing)
The Dagger’s Path, Glenda Larke (Hachette Australia)
Tower Of Thorns, Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
Skin, Ilka Tampke (Text Publishing)


Crossed, Evelyn Blackwell (self-published)
Clade, James Bradley (Penguin)
Illuminae, Amie Kaufman and Jay Kristoff (Allen & Unwin)
Their Fractured Light, Amie Kaufman and Meagan Spooner (Allen & Unwin)
Renegade, Joel Shepherd (Kindle Direct)
Twinmaker: Fall, Sean Williams (Allen & Unwin)


The Chronicles of King Rolen’s Kin [The King’s Bastard (2010), The Uncrowned King (2010), The Usurper (2010), The King’s Man (2012), King Breaker (2013)], Rowena Cory Daniells (Solaris Press)
The Watergivers [The Last Stormlord (2009), Stormlord Rising (2010), Stormlord’s Exile (2011)], Glenda Larke (HarperVoyager)
The Lumatere Chronicles [Finnikin of the Rock (2008), Froi of the Exiles (2011), Quintana of Charyn (2012)], Melina Marchetta (Penguin Random House)
Sevenwaters [Daughter of the Forest (2000), Son of the Shadows (2001), Child of the Prophecy (2002), Heir to Sevenwaters (2009), Seer of Sevenwaters (2011), Flame of Sevenwaters (2013)], Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)
The Laws of Magic [Blaze Of Glory (2007), Heart Of Gold (2007), Word Of Honour (2008),  Time Of Trial (2009), Moment Of Truth (2010), Hour Of Need (2011)], Michael Pryor (Random House Australia)
Creature Court [Power and Majesty (2010), Shattered City (2011), Reign of Beasts (2012)], Tansy Rayner Roberts (HarperVoyager)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *